Fatima vindt zelfvertrouwen in het Taalhuis

“Ik voel me hier veilig, alsof ik thuiskom”

Fatima noemt zichzelf een prater. “Soms te veel,” zegt ze met een glimlach. Maar praten is precies wat ze hier in de Bibliotheek heeft durven leren. Al meer dan een jaar komt ze twee keer per week naar de Bibliotheek Velsen voor Taal & Thee, computercursus Klik & Tik en één-op-één lessen met een taalmaatje. “Mijn taal is nog niet goed, maar ik doe mijn best. Het is fijn dat dat hier mag.” 

Een stap naar buiten 
De eerste stap was de moeilijkste. “Ik durf niet zo snel,” vertelt ze. “Maar ik wilde beter Nederlands leren.” Ze begon met Taalwandelen, een initiatief van het Taalhuis. “We wandelden met onze taalcoach door IJmuiden, Velsen-Noord, Velsen-Zuid en Driehuis. Onderweg praatten we. Zo leer je woorden die je anders nooit gebruikt, en je leert ook de plekken kennen.” 

Die wandelingen gaven haar moed. “Mijn taalcoach nam me mee naar Taal & Thee. Dat is echt mijn favoriete moment van de week. Het is niet alleen leerzaam, maar ook gezellig. Je zit met mensen uit allerlei landen. Niemand lacht je uit, iedereen komt om te leren.” 

Leren met elkaar 
Bij Taal & Thee is er elke week een thema. “De ene keer praten we over  Prinsjesdag, de andere keer over school of trakteren als je kinderen jarig zijn. Soms gaat het gesprek ineens ergens anders over. Dat is juist leuk. Je leert woorden én verhalen van elkaar.” De deelnemers komen uit Afghanistan, Syrië, Egypte, India, Jemen, Rusland, Oekraïne en verschillende Afrikaanse landen. “Iedereen heeft een eigen verhaal. Je leert de taal, maar ook de wereld kennen.” 

De sfeer raakt haar het meest. “De vrijwilligers zijn zó vriendelijk. Ze geven je het gevoel dat je hier mag zijn. Daardoor durf ik meer te praten. En elke keer leer ik iets nieuws.” 

“Ik ben blij dat De Bibliotheek zulke cursussen heeft;
dichtbij,vriendelijk en gratis. Voor mij betekent dat vrijheid.
Ik kan leren,praten, lachen, fouten maken. En ik ga altijd
met een goed gevoel naar huis.”

Nieuwe vaardigheden  
Naast het Taalhuis volgt Fatima ook Klik & Tik, de computercursus van De   Bibliotheek. “Ik wist niets van computers. Hier leer ik hoe je e-mailt, iets opzoekt of bestelt. Dingen die iedereen nodig heeft.” Ze lacht: “De eerste keer dat ik op een knop durfde te drukken, was ik bang dat ik iets zou stukmaken. Nu durf ik dat gewoon. Dat is ook taal: begrijpen wat er op het scherm staat.”  

Ook heeft Fatima een taalmaatje. “Ik wil de grammatica leren, de juiste volgorde in zinnen. In de groep leer je veel, maar één-op-één kun je echt oefenen.”  

Welkom  
De Bibliotheek is voor Fatima meer dan een leerplek. “Het is mijn tweede thuis. Ik voel me hier veilig, welkom en gezien.” Door de lessen spreekt ze beter en is ze anders gaan denken. “Ik heb meer zelfvertrouwen. Ik dacht altijd: ik ben te oud. Maar dat klopt niet. Als je wil leren, kan dat altijd.”  

De ontmoetingen met anderen vindt ze minstens zo waardevol. “We komen allemaal ergens anders vandaan, maar hier vormen we samen een wereld. Iedereen brengt een stukje van zijn eigen verhaal mee.”

Gewoon vragen  
Fatima wil anderen aanmoedigen om ook te komen. “Sommige mensen denken: het is niks voor mij. Maar je moet gewoon vragen. Als je niet vraagt, krijg je ook geen antwoord.”  Ze glimlacht. “Ik ben blij dat De Bibliotheek zulke cursussen heeft; dichtbij, vriendelijk en gratis. Voor mij betekent dat vrijheid. Ik kan leren, praten, lachen, fouten maken. En ik ga altijd met een goed gevoel naar huis.” Even denkt ze na, dan zegt ze zacht: “Dit is echt mijn plek. Mijn boom. Hier groei ik.”  


Taal Informatiepunt

Kom naar het Taal Informatiepunt als je moeite hebt met de Nederlandse taal. Een medewerker bespreekt met jou het taalaanbod dat bij je past en helpt je om  
je daarvoor aan te melden.    

Naar de agenda

Taal & Thee

Oefenen met spreken en luisteren. Bij Taal & Thee ontmoet je andere mensen en oefen je met getrainde taalcoaches de Nederlandse taal. Voor iedereen die al wat Nederlands begrijpt en spreekt (Niveau A2).    

Naar de agenda

Cursus Klik & Tik

Tijdens deze gratis cursus leer je in vier lessen de basis van de computer en het internet. Kijk in de agenda voor de data. Aanmelden kan bij de balie, via de website of telefonisch: 0255 52 53 53.    

Naar de agenda